23.02.2016

ZASTOSOWANIE WITAMIN A,C,D I E W KOSMETYCE

W poprzednim poście poruszyłam temat zastosowania witamin z grupy B w kosmetyce. Dzisiaj chciałabym ten temat dokończyć, przedstawiając Wam najważniejsze witaminy, które pełnią rolę antyoksydantów. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę, to zapraszam dalej. 





Witamina A

Witamina A zaliczana jest do witamin młodości, jej stymulujące działanie zmniejsza zmiany pojawiające się wraz z procesem starzenia. Witamina A to wielofunkcyjna substancja aktywna, która jest polecana zarówno w przypadku walki z trądzikiem u młodszych osób, jak i na zmiany wywołane procesem fotostarzenia skóry w przypadku cery dojrzałej oraz jako składnik prewencyjny pozwalający przedłużyć młodość komórek skóry. Ważne pochodne związane z aktywnością witaminy A to: retinal (aldehyd) i kwas retinowy (tretynoina).
Głównym źródłem aktywnych form witaminy A w organizmie są karotenoidy (głównie β-karoten) spożywane z pokarmem pochodzenia roślinnego.
Innym bogatym źródłem witaminy A jest wątroba zwierząt.
Najwięcej karotenoidów (prowitaminy A) zawierają: marchew, brokuły, jarmuż, szpinak, dynia, kapusta, papryka.
Dzienna dawka witaminy A to (wyrażona w różnych jednostkach): 1,5 [mg]


Skutki niedoboru:
kseroftalmia – wysychanie spojówek i rogówek
kruche, wolno rosnące paznokcie
suchość skóry, czasem objawiająca się zaczerwionymi obszarami
kurza ślepota



Witamina C (kwas askorbinowy)

Witamina C odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu  ludzkiego organizmu
Ma wpływ na zachowanie prawidłowego potencjału oksydacyjnego w komórce. Jest jednym z ważniejszych antyoksydantów fazy wodnej. Kwas askorbinowy jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, której brak w organizmie człowieka wywołuje chorobę zwaną szkorbutem, niedokrwistość oraz zmiany w kościach i chrząstkach.Witamina C spełnia w skórze bardzo ważną rolę, ponieważ jest to jeden z najważniejszych związków mających znaczenie w naturalnych układach obronnych skóry. Wpływa na wytwarzanie i zachowanie kolagenu w skórze. Jest podstawowym antyutleniaczem – wyłapuje wolne rodniki. Witaminę C stosuje się w utrudnionym gojeniu się ran i odleżyn, przebarwieniach skóry, w stanach krwotocznych oraz chorobach naczyń włosowatych. Ponieważ wpływa ona na uszczelnienie naczyń i przyśpiesza krzepnięcie krwi, jej korzystne działanie przy różnych krwawieniach staje się zrozumiałe. Witamina C wspomaga też wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz stymuluje syntezę prostaglandyn. W kosmetykach występuje w postaci palmitynianu askorbinowego- w tej formie łatwo przenika przez błonę komórkową.
Zalecana dawka witaminy C wynosi od 45 do 90 mg na dobę.


Witamina D

Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy D, różniące się budową łańcucha bocznego:
ergokalcyferol (witamina D2), naturalnie występujący w organizmach roślinnych/drożdżach
cholekalcyferol (witamina D3), naturalnie występujący w organizmach zwierzęcych. Witaminę D3 w organizmie człowieka zalicza się do witamin, jednak spełnia ona rolę prohormonu, ponieważ w wyniku przekształceń metabolicznych powstaje aktywna biologicznie postać – hormon wit. D3.  W farmakoterapii witamina D3 znajduje zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu krzywicy, osteomalacji i osteoporozy. Witamina D zwiększa napięcie naskórka oraz przyśpiesza regenerację ran. Jednak jest to witamina, którą rzadko stosuje się w kosmetykach, ze względu na możliwość wystąpienia hiperwitaminozy. Najczęściej stosuje się ją w kremach wyszczuplających, preparatach zapobiegających łysieniu czy łojotokowi, a także w preparatach do łamliwych paznokci.


Witamina E

Jest jedną z najczęściej stosowanych witamin w kosmetykach witamin. Witamina E jest głównym antyoksydantem, który chroni błony komórkowe przed utleniaczami. Chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez wolne rodniki. Odpowiedzialna jest za właściwe nawilżenie fibroblastów. 
Witamina E bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu agregacji (zlepiania się) płytek krwi, a co za tym idzie - przeciwdziała zakrzepom. Wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry, zapewnia stabilizację i właściwą przepuszczalność błon komórkowych. Witamina E dobrze wnika w skórę. Odgrywa ważną rolę w jej ochronie - zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV. 
Występuje w olejach roślinnych (sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym, z orzechów), w migdałach, margarynie, jajach, marchwi, orzechach, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku, brukselce i innych zielonolistnych warzywach.



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz