Co to jest tonik i czemu powinniśmy go stosować?
Tonik do twarzy tonizuje skórę, czyli przywraca jej naturalne pH. Gdy myjemy twarz różnymi kosmetykami do mycia twarzy, naruszamy naszą naturalną równowagę cery. Co się wtedy dzieje? Otóż nasza skóra jest bezbronna, bardzo łatwo może powstać zapalenie skóry, nadkażenia, wypryski oraz nadmierne wydzielanie sebum - bo tak broni się nasza skóra. Dlatego tonik ma przywracać naturalny odczyn naskórkowi i wspomagać jego naturalne procesy ochronne. Tonik powinien być zawsze stosowany tuż po oczyszczeniu skóry z makijażu i zanieczyszczeń, a przed nałożeniem kremu.
Właściwości toniku
Tonik oparty jest na wodzie, jednak często dodawane są do niego witaminy, wyciągi roślinne i sole mineralne. Oprócz tych składników często występuje gliceryna i alantoina, które napinają skórę i przywracają jej gładkość i jędrność. W zależności od składu, toniki do twarzy posiadają właściwości orzeźwiające, antybakteryjne, kojące, łagodzące podrażnienia czy zaczerwienienia.
Jak dobrać odpowiedni tonik do naszego typu cery?
Skóra sucha i wrażliwa, jak już wiemy, charakteryzuje się skłonnością do przesuszeń i podrażnień, dlatego należy wybrać tonik o właściwościach nawilżających, łagodzących i kojących. W składzie toniku powinien znaleźć się pantenol, gliceryna, alantoina, olejki roślinne. Kosmetyk powinien zawierać minimalną ilość alkoholu. Przy cerze wrażliwej, najlepiej jakby go w ogóle nie było.
Tonik dla skóry tłustej i trądzikowej pełni niezwykle ważną funkcję w głębokim oczyszczaniu twarzy oraz dezynfekcji. W składzie powinien znajdować się alkohol (jednak w małej ilości, ponieważ duże stężenie alkoholu może przyczyniać się do jeszcze większego wydzielana sebum), kwas salicylowy, który hamuje wydzielanie sebum oraz działa przeciwzapalnie. Stosowanie toniku do skóry trądzikowej pozwala złagodzić pojawiające się na niej podrażnienia, przyspieszyć gojenie się zmian, a także dokładnie oczyścić skórę z zanieczyszczeń i sebum.
Tonik dla skóry mieszanej powinien zawierać ekstrakty łagodzące - jak np. wyciąg z róży oraz małe ilości alkoholu.
Toniki specjalnie dedykowane skórze naczynkowej wzbogacane są w witaminę C i inne składniki wzmacniające naczynka.
Zdecydowanie się z Tobą zgadzam bo tonik i płyn micelarny to zupełnie odmienne kosmetyki. Świetnie zebrane informacje i można z nich wiele się dowiedzieć. Sama często sięgam po toniki, w moim wypadku oczywiście takie domowej roboty ;) Mój ulubiony to chyba z sokiem z cytryny lub mlekiem :)
OdpowiedzUsuńHmm, muszę pokonać swoje lenistwo i też wypróbować tonik własnej roboty :)
UsuńWypróbuj koniecznie. Warto poeksperymentować ze składnikami odpowiednimi dla Twojej cery. Jak już się zdecydujesz to koniecznie daj znać jak sprawdził się taki domowy tonik :)
UsuńBez toniku pielęgnacja nie może być kompletna. Planuję wypróbować tonik z Rossmanna, który na wizażu robi furorę:
OdpowiedzUsuńhttp://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=74220&next=1
Nie słyszałam o tym produkcie. Teraz też planuję go wypróbować :) Niedrogi a po składzie widzę, że może być obiecujący.
UsuńKupiłam go wczoraj, jak tylko go trochę poużywam, na pewno podzielę się wrażeniami :)
UsuńI jak sprawdził się Wam ten tonik? Poluje na coś dla siebie i jestem ciekawa Waszych opinii;)
UsuńTonik jest REWELACYJNY! Ulubieniec ostatnich miesięcy. Niedługo napiszę o nim więcej na blogu oraz o kolejnym fajnym, niedrogim produkcie tej samej marki :)
UsuńDzięki, postaram się odpowiedzieć na te pytania :))
OdpowiedzUsuńHej. Nominowałam Cię do "Liebster Blog Award 2015". Zapraszam do zabawy. Pytania znajdziesz na moim blogu http://www.kasiantestuje.blogspot.com/2015/12/matka-polka-blogujaca-czyli-liebster.html
OdpowiedzUsuń