Co to są środki konserwujące?
Środki konserwujące są to substancje chemiczne działające bakteriobójczo lub bakteriostatycznie. Przy ich wysokim stężeniu około 1 procent mogą hamować nadmierną aktywność drobnoustrojów patogennych w preparatach takich jak środki przeciwłupieżowe, dezodoranty czy produkty do pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Im wyższe stężenie środka konserwującego, tym większe działanie przeciwbakteryjne, ale również większe niebezpieczeństwo wywołania uczulenia.
Charakterystyka kryterium doboru środków konserwujących:
Najważniejszą rolą środka konserwującego jest utrzymanie kosmetyku w trakcie jego magazynowania i użytkowania w takim stanie mikrobiologicznym, w jakim został wyprodukowany.
Konserwanty używane do wyrobów kosmetyków powinny charakteryzować się następującymi właściwościami :
- Nie powinny powodować podrażnień, niszczyć naturalną florę bakteryjną, powodować uczuleń oraz mieć wpływu na konsystencję , barwę , smak i zapach kosmetyku.
- Natomiast powinny być stabilne chemiczne oraz wykazywać się ogromną efektywnością działania w niskich temperaturach.
Przegląd środków konserwujących w kosmetykach:
- Kwas propionowy- w produktach kosmetycznych jest stosowany w stężeniu 2 procent, ma właściwości bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze.
- Kwas sorbinowy jest kwasem mało toksycznym, znalazł zastosowanie w kosmetyce, ale również w konserwacji środków spożywczych.
- Kwas mrówkowy dopuszczalne stężenie wynosi 0,5 procent. Wykazuje właściwości drażniące oraz powoduje przekrwienie skóry. Znalazł zastosowanie między innymi w preparatach do włosów w celu zmniejszenia łupieżu oraz wzmocnienia i odżywienia włosów.
- Kwas fenoksyoctowy wykazuję właściwości przeciwgrzybiczne. Jest to substancja mało toksyczna. Wykorzystywana przede wszystkim w kosmetykach to twarzy czy włosów.
- Kwas benzoesowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Jest substancją mało toksyczną. Występuje w kosmetykach do ust, jako łagodny czynnik dezynfekujący
- Kwas 2-hydroksybenzoesowy nazywany inaczej parabenem. Związki te są najczęstszymi stosowanymi środkami konserwującymi używanymi w przemyśle kosmetycznym ale także spożywczym i farmaceutycznym. Związki te działają głównie przeciw grzybom i drożdżom, są również używane jako substancje uniemożliwiające rozmnażanie się bakterii. Parabeny są zwykle dostarczane w postaci proszku, ponieważ wykazują słabo rozpuszczalność w wodzie, najlepiej rozpuszczają się w glikolu propylenowym
- Aldehydy wykazują działanie bakteriobójcze. Stosowany jest w produktach takich jak płyny do kąpieli, produkty do higieny intymnej, jamy ustnej czy szamponach. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest bezbarwnym gazem cięższym od powietrza o dyszącej woni
- Fenole charakteryzują się silnym działaniem bakteriobójczym i przeciwgrzybiczym. Wykazują dużą toksyczność na skórę. Mogą powodować podrażnienia i uczulenie
- Polifenole zaliczamy do nich układy zawierające więcej niż dwie grupy hydroksylowe- OH przyłączone do pierścienia aromatycznego. Mogą być proste czyli takie, które zawierają jeden pierścień aromatyczny oraz złożone, zawierające kilka pierścieni aromatycznych.
- Witamina E jest naturalna substancją zawartą przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia roślinnego, zapobiega jełczeniu tłuszczu zawartego w preparatach kosmetycznych oraz podnosi działanie nawilżające produktu.
Substancje konserwujące- dobro czy zło?
Substancje konserwujące są niezbędnymi składnikami kosmetyków, dzięki ich użyciu preparaty kosmetyczne zachowują swoje właściwości przez długi okres czasu. Niemniej jednak należy podkreślić, że nie są to składniki o działaniu korzystnym dla skóry, powinno się więc ograniczać ich udział w artykułach, które maja służyć przede wszystkim pielęgnacji. Nie należy ich jednak unikać w preparatach kosmetycznych za wszelka cenę, bo może to spowodować infekcje skóry. Takie kosmetyki dość szybko tracą swoje właściwości w wyniku rozwoju mikroorganizmów. W zapobieganiu rozwoju mikroorganizmów pomaga także przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Wszystkie produkty, które są wodnymi roztworami, powinny zawierać niewielki dodatek konserwantów( zawsze poniżej maksymalnego stężenia), dzięki czemu będzie pewność, że nie ulegną zakażeniu mikrobiologicznemu i będą bezpieczne w użytkowaniu.
źródło: Polish Journal Of Cosmetology
czyli tak źle i tak niedobrze ;) najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować z kosmetyków i przerzucić się na naturalne metody pielęgnacji. chociaż, nie zaraz. tutaj pojawia się większe ryzyko uczuleń i podrażnień. czyli rzeczywiście nie ma wyjścia idealnego.
OdpowiedzUsuńDlaczego od razu zrezygnować z kosmetyków? Konserwanty są niezbędne w kosmetykach. Podałam substancje, które są mało toksyczne, a których warto unikać. Warto czytać składy i szukać takich kosmetyków, które posiadają konserwanty w małym stężeniu (ostatnie miejsce w składzie) Należy też pamiętać, że w kosmetykach występują naturalne konserwanty jak np. w fazie tłuszczowej możemy znaleźć witaminę E.
UsuńNiestety na dźwięk słowa "konserwant" sporo osób dostaje wysypki na pośladkach ze strachu ;) A przecież dzięki konserwantom w ogóle możemy przechowywać kosmetyki w bezpieczny sposób. Niedługo będę robić swoje pierwsze masło do ciała i zamówiłam konserwant, dzięki któremu nie będę musiała przechowywać produktu w lodówce i będę miała więcej niż 7 dni na jego zużycie. Moim zdaniem wystarczy używać z głową konserwantów w domowej produkcji (i stosować się do podanego stężenia), a przy zakupie kosmetyków przede wszystkim czytać składy. W dzisiejszych czasach, kiedy chyba każdy ma dostęp do internetu ze swojego telefonu bez problemu można "wyguglować" poszczególne składniki będąc w sklepie. Reasumując bardzo przydatny i ciekawy wpis :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się z tobą w 100% :))
Usuń