29.03.2016

SODIUM LAURYL SULFATE (SLS) I SODIUM LAURETH SULFATE (SLES) - ZŁO KONIECZNE?

W internecie krążą już legendy na temat środków myjących jakim jest SLS oraz SLES. Mówi się, że te substancje mają bardzo niekorzystny wpływ na naszą skórę, włosy, a nawet mogą powodować raka! Czy aby na pewno te twierdzenia są prawdziwe? W dalszej części posta, wyjaśnię wam właściwości SLS-ów oraz obalę parę mitów. Zapraszam!




Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES) to anionowe substancje powierzchniowo czynne (SPC). Często stosowane również w chemii gospodarczej, ze względu na niski koszt produkcji. Substancje możemy znaleźć w praktycznie każdym szamponie, żelu myjącym, czy płynie do kąpieli. Dlaczego? Ponieważ, posiadają bardzo dobre działanie pianotwócze oraz myjące - są to jedne z najpopularniejszych substancji myjących, usuwają zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. W kosmetykach stosowane są prawie wyłącznie w produktach spłukiwanych, które mają krótkotrwały kontakt ze skórą.

Niestety składniki te usuwają również lipidy (tłuszcze) - niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Co w efekcie powoduje, iż zmienia się również pH naszej skóry - z kwaśnego na zasadowe. W skutek tego następuje pogorszenie funkcji barierowych skóry. Staje się ona sucha, szorstka i podatna na podrażnienia. Dlatego ważne jest, by po każdej kąpieli zastosować kosmetyk pielęgnacyjny, który uzupełni niedobory lipidów.


Czy istnieją składniki, które dodawane do kosmetyku łagodzą działanie SLS?
Sodium Lauryl Sulfate wywołuje działanie drażniące, ale tylko wtedy, gdy jest stosowany jako czysty roztwór. Jednak w kosmetykach zawsze występuje z innymi substancjami, które łagodzą jego działanie drażniące,jak np.

  •     PEG-7 Gliceryl Cocoate
  •     Cocamide DEA
  •     Cocamide MEA
  •     Laureth-6

Składniki te wykazują właściwości renatłuszczające. Ich działanie polega na uzupełnianiu niedoborów lipidów (tłuszczy) usuniętych z powierzchni skóry w trakcie mycia. Do kosmetyków myjących dodawane są także inne środki powierzchniowo czynne, które łagodzą drażniące działanie SLSu. Zaliczamy do nich betainy np. Cocamidopropyl Betaine i Palmitamidopropyl Betaine

Ponadto SLS obecnie bardzo rzadko jest stosowany w kosmetykach z tego względu, że istnieją łagodniejsze zamienniki, np. Sodium Laureth Sulfate (SLES) lub ALS (Ammonium Lauryl Sulfate). SLS i SLES w kosmetykach zawsze są stosowane w mieszaninach z innymi składnikami myjącymi. Mieszaniny składników powierzchniowo czynnych zazwyczaj nie mają działa drażniącego.


Powszechnie uważa się, że SLES i SLS po przeniknięciu przez skórę kumulują się w organizmie, mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów.
MIT! SLS i SLES  nie powodują działania rakotwórczego. Nie istnieją żadne naukowe badania, które choćby sugerowałyby, że substancje te wpływają na powstawanie nowotworów. Nie wiadomo więc jak powstał mit o ich działaniu rakotwórczym...


SLS i SLES  to tanie detergenty syntetyczne
SLS i SLES  to tanie detergenty syntetyczne
SLS i SLES  to tanie detergenty syntetyczne

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz