21.11.2015

DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ZASKÓRNIKÓW

Ostatnio na blogu zamieściłam post o substancjach komedogennych, które zatykają nasze pory i powodują powstawanie zaskórników. ( SUBSTANCJE KOMEDOGENNE - co zapycha naszą skórę?)  Dzisiaj chciałabym poruszyć temat jak powstają zaskórniki i jakie są domowe sposoby na ich pozbycie się. Jeśli borykacie się z tym problemem to zapraszam do dalszej części posta.








Co to są zaskórniki i jak powstają?
Zaskórniki to mieszanka łoju, złuszczone komórki naskórka i zanieczyszczenia. Bezpośrednią przyczyną powstania zaskórników jest zastój łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych. Jeśli produkcja sebum jest zbyt duża albo ujścia porów zostaną zatkane martwymi komórkami naskórka lub gdy pory mają nieprawidłową budowę, sebum zostaje w nich uwięzione i powstają zaskórniki. Zaskórniki dzielimy na dwa rodzaje:

  • otwarte - powstają w następstwie zastoju łoju i nadkażenia. Wydobywa się z nich masa łojowo-rogowa, która utleniając się nadaje zmianie skórnej ciemny kolor.
  • zamknięte - powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez proliferujące komórki warstwy rogowej naskórka. Są barwy białej, drobne, widoczne po naciągnięciu skóry.


Domowe sposoby na zaskórniki.
Pierwszym sposobem na pozbycie się zaskórników jest olejek pichtowy. Otrzymywany jest on z syberyjskiej jodły, rosnącej w niezanieczyszczonych regionach Dalekiego Wschodu. Olejek pozyskuje się igieł znajdujących się na wierzchołku młodych pędów. Ma wiele zastosowań, gdyż działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwłuszczycowo i przeciwtrądzikowo. Można go kupić w aptece za niewielką cenę. 
Olejek pichtowy należy zmieszać  np. z olejkiem rycynowym (lub naftą, jeśli wiemy, że na naszą skórę nie działa komedogennie) w proporcji 1:4. Następnie nasączyć wacik i przetrzeć nim twarz tak samo jak tonikiem. Istnieje jeszcze drugi sposób na wykorzystanie olejku pichtowego między innymi przygotowanie parówki.  Do miski należy wlać 10ml olejku i trzymać twarz nad miską, przykrytą ręcznikiem przez około 10 minut.

Drugim sposobem jest peeling z mleka i ryżu. Ryż zalewamy mlekiem i odstawiamy na parę godzin. Następnie miksujemy by otrzymać jednolitą papkę. Otrzymanym peelingiem należy oczyszczać twarz (najlepiej wieczorem) wykonując delikatne ruchy, po czym przemyć twarz ciepłą wodą.

Ostatnim sposobem na walkę z zaskórnikami jest przygotowanie toniku aspirynowego. W 100ml wody należy rozpuścić około 15-20 tabletek aspiryny. Do przygotowanego toniku możemy dodać wspomniany wyżej olejek pichtowy (by tonik miał działanie przeciwbakteryjne) lub glicerynę, która ma właściwości nawilżające. Twarz przemywamy codziennie, a tonik możemy przechowywać w lodówce. 



To już wszystkie sposoby na walkę z zaskórnikami jakie znam. Chętnie poczytam jak Wy walczycie z tym problemem oraz czy wykorzystałyście już któryś z przedstawionych przeze mnie metod na walkę z zaskórnikami.

5 komentarzy :

  1. Ciekawe, żadnego sposobu nie próbowałam... :) Ja używam żelatyny :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio Ewa RLM nagrala film gdzie pojazuje swoj sposob na zaskorniki gdzie uzywa chuateczek i bialka jajka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio widziałam na YT (chyba u red lipstick monster) sposób z białkiem z jajka i chusteczką higieniczną. Najpierw należy białko rozbełtać, a następnie nałożyć na problematyczne miejsca- w moim przypadku będzie to nos. Następnie nakładamy na to kawałek chusteczki i dokładnie doklejamy, aby gładko przylegała. Po wyschnięciu ściągamy. Jeszcze nie próbowałam, ale każdy sposób jest dobry jeśli ma szansę powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zmieszalam jedna lyzke olejku ryconowego z trzema lyzkami z olejkiem plichowym, czy tak moze byc?? Troszke to tluste:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pomyliłaś proporcję, olejku rycynowego (lub nafty) powinno być więcej niż olejku pichtowego :)

      Usuń