Wyróżniamy pięć typów cery:
Cera normalna
Cera normalna jest gładka, odpowiednio nawilżona, ma wąskie pory i zdrowy koloryt. Niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie występuje problem łuszczenia, nie ma zaskórników. Tak naprawdę cera normalna występuje jedynie u dzieci do okresu pokwitania.
Cera sucha
Jeśli masz skórę suchą, często czujesz jej „ściągnięcie”. Sucha cera często też jest podrażniona i może się łuszczyć (warto pamiętać, że łuszczenie nie zawsze dotyka tylko suchej skóry). Cera sucha potrzebuje codziennego nawilżania i natłuszczenia, ponieważ gruczoły łojowe są mniej aktywne niż w przypadku skóry normalnej. Brak nawilżenia może doprowadzić do podrażnienia, a nawet do zapalenia skóry.
Sucha cera może być odziedziczona po rodzicach. Jest też często spowodowana przez zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Czasami na pojawienie się suchej cery ma wpływ leczenie hormonalne. Starzeje się stosunkowo szybko, bo pierwsze zmarszczki mogą się pojawiać już około 20. roku życia. Odpowiednie dostarczanie składników odżywczych może znacząco ten proces opóźnić.
Aby o nią odpowiednio zadbać, należy ją przede wszystkim nawilżać, w razie potrzeby nawet dwa razy dziennie. Wybieraj tylko delikatne kosmetyki niezawierające mydła, ponieważ mydło wysusza skórę jeszcze bardziej.
Cera tłusta
Taka cera oznacza, że gruczoły łojowe są zbyt aktywne i produkują zbyt dużo sebum. Stąd częste „błyszczenie” twarzy, szczególnie w tzw. „strefie T” (czoło, nos i broda), gdzie tych gruczołów znajduje się najwięcej. Jej tekstura może być nierównomierna z powodu występowania niedoskonałości, takich jak krostki. Ma ona tendencje do zatykania się ujść mieszków włosowych, tzw. porów. To z kolei prowadzi do powstawania zaskórników, stanów zapalnych, a nawet trądziku.
Skłonność do cery tłustej może być uwarunkowana genetycznie. Często też pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły zaczynają pracować w szalonym tempie. Problemy z cerą, pojawiające się w tym czasie, zazwyczaj same przechodzą, kiedy układ hormonalny się uspokaja. Długo zachowuje gładkość i jędrność, zaczyna się starzeć znacznie później, niż skóra sucha.
Jeśli masz cerę tłustą, nie musisz jej codziennie nawilżać. Nadal jednak powinnaś używać kremu z filtrem, gdyż słońce może zaszkodzić każdemu rodzajowi cery. Wybieraj kremy z filtrami, nie zawierające żadnych olejów, o lekkiej formule do używania na twarzy, a nie na całym ciele. Dzięki temu nie zatkają porów.
Cera mieszana
Cera mieszana posiada cechy dwóch typów cery: suchej i tłustej. Cera tłusta zazwyczaj pojawia się we wspomnianej już „strefie T”, podczas gdy policzki i okolice oczu są raczej suche.
Czasami trzeba zdecydować się na dwa różne kosmetyki do różnych rejonów twarzy. Policzki potrzebują delikatnych kosmetyków i nawilżenia, a czoło, nos i broda wymagają mocniejszej interwencji środka przeciwtrądzikowego i lekko wysuszającego. Dajmy im to, czego potrzebują.
Przyczyną mieszanej cery mogą być geny. Zdarza się, że pojawia się też w okresie dojrzewania, tak jak cera tłusta. Jest to najczęściej występujący rodzaj cery.
Każda skóra, zarówno normalna, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczynkową lub cerą wrażliwą.
Skóra tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową.
Cera wrażliwa
Jest dość trudna w pielęgnacji. Najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, ale może się też uwrażliwić z czasem. Po użyciu niektórych kosmetyków (bądź wody z mydłem) pojawia się na niej często uczucie ściągania i pieczenia. Właściciele skóry wrażliwej powinni unikać solarium i klimatyzowanych pomieszczeń. Istotne jest prawidłowe dobranie kosmetyków, które mogą sprawić, że utrata wilgoci nie będzie następować zbyt szybko, a warstwy ochronne skóry będą chronione.
Cera trądzikowa
Nie tylko młode osoby borykają się z trądzikiem ale również osoby po 25-30 roku życia Wpływ na rozwój trądziku ma wiele czynników m.in: zaburzenia hormonalne, tarczycy. Ogromne znaczenie w dbaniu o ten rodzaj cery ma właściwa pielęgnacja dobrze dobranymi kosmetykami, które mają działanie kojące, matujące, a jednocześnie nie wysuszają jej nadmiernie.
Cera naczynkowa
Związana jest z kruchością naczyń krwionośnych, które mają tendencję do pękania, przez co na skórze powstają tzw. pajączki. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych może występować już w dzieciństwie, a po 20. roku życia wzmaga się, przez co pęknięte naczynka zaczynają być widoczne. Pierwszymi objawami posiadania takiej cery mogą być tzw. rumieńce, pojawiające się wskutek zmiany temperatury lub zdenerwowania. Na pękanie naczynek szczególnie narażone są posiadaczki delikatnej, wrażliwej, cienkiej skóry.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej muszą być dobrane z niezwykłą starannością. W przeciwnym wypadku skóra swędzi i piecze, może się na niej pojawić rumień, a nawet opuchlizna. Należy unikać picia dużych ilości alkoholu, kawy, mocnej herbaty, spożywania ostrych przypraw. Dobrze dobrane kosmetyki, stworzone specjalnie do cery naczynkowej, złagodzą dolegliwości, związane z jej posiadaniem.
Określenie typu cery zwykle nie wymaga specjalnych zabiegów i jest dość łatwe. Można to zrobić domowym sposobem, m.in umyć twarz beztłuszczowym produktem i po upływie godziny, przyłożyć chusteczkę do twarzy. Jeśli nastąpiło łuszczenie skóry wszystko wskazuje na skórę suchą. Jeżeli na całej chusteczce widać tłusty ślad jest to skóra tłusta, a jeśli tylko na strefie T - skóra mieszana.
Kolejnym sposobem jest obserwacja skóry. Jeśli często pojawiają się wypryski w strefie T - jest to skóra mieszana, a gdy na całej twarzy - skóra tłusta.
Jeśli nie jesteście pewni jaki rodzaj cery posiadacie, warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie kosmetolog bada typ cery pod specjalną lampą Wooda. Badanie polega na tym, że promieniowanie świetlne uwidacznia miejsca na twarzy ze skłonnością do przetłuszczania się i łojotoku oraz miejsca przesuszone i wymagające nawilżenia.
Moja cera jest niestety zdecydowanie tłusta. I epizod z trądzikiem również mam za sobą. Na szczęście już mogę mówić o tym w czasie przeszłym, ale muszę być czujna :) Demakijaż wykonuję metodą OCM i nie używam żadnych drogeryjnych produktów przeciwtrądzikowych, które tylko i wyłącznie przesuszają cerę.
OdpowiedzUsuń